fbpx

Kontakt z językiem na co dzień między lekcjami

Nauka i opanowanie języka obcego to praktyczna umiejętność, która wymaga systematyczności i regularnego powtarzania. Wybrałeś już szkołę językową, która Ci odpowiada i uczęszczasz na lekcje z radością? To świetnie – pierwszy krok jest najważniejszy! W dzisiejszych czasach, żyjąc w pośpiechu i nadmiarze obowiązków, trudno jest jednak znaleźć czas na chodzenie na zajęcia częściej, niż maksymalnie raz w tygodniu.

Warto jednak mieć świadomość, że języka obcego można się nauczyć, nawet nie mając czasu, pracując, realizując hobby i zainteresowania, spędzając czas z rodziną czy zajmując się dziećmi. Sekret? Kontakt z językiem na co dzień, między lekcjami! Wplatywanie języka obcego pomiędzy nasze codzienne aktywności to doskonała metoda na „obycie” się z nim i regularne powtarzanie słówek. Nauka przychodzi nam wtedy naturalnie, z łatwością też zapamiętujemy treści, czasami nawet robiąc to nieświadomie.

Co więc możesz zrobić, by mieć kontakt z językiem na co dzień między lekcjami? Poznaj nasze niezawodne sposoby!

 

– Na pewno słyszałeś o dobrodziejstwach płynących z oglądania filmów w języku obcym – jest to bardzo skuteczna metoda na oswojenie się z nim, podobnie jak czytanie książek czy słuchanie muzyki i podcastów! Masz jeszcze trudności z rozumieniem czytanych słów? Wybierz książkę, którą już znasz, będzie o wiele łatwiej! Możesz też śpiewać lub tłumaczyć samodzielnie teksty ulubionych piosenek, a następnie porównywać swoje tłumaczenie z oryginałem.

– Staraj się szukać przestrzeni czasowych w ciągu dnia na szybką powtórkę. Jedziesz kilka przystanków autobusem? Czekasz na swoją kolej w długiej kolejce w sklepie lub w poczekalni u lekarza? Przyjaciel spóźnia się na spotkanie? To idealny moment na powtórzenie słówek lub krótkie ćwiczenie.

– Słyszałeś o myśleniu w języku obcym? Wdrożenie go w codzienne aktywności to świetna metoda na zapewnienie sobie kontaktu z językiem na co dzień między lekcjami. Sprzątasz dom, gotujesz, uprawiasz sport, spacerujesz, przeglądasz media społecznościowe? Opowiadaj sobie w myślach lub na głos o tym, co aktualnie robisz. Możesz również tworzyć dialogi lub dowolne historie.

– Zainstaluj aplikacje do nauki języka! W dobie cyfryzacji mamy dostęp do wielu programów i aplikacji, dzięki którym nauka przychodzi nam z łatwością, a wiedzę nabywamy w lekki i przyjemny sposób. Masz wolne 5-10 min w ciągu dnia? Włącz swoją ulubioną aplikację i naucz się kilku nowych słówek – po miesiącu poznasz ich już cały szereg!

– W sieci znajdziesz wiele stron, które oferują kontakt z native speakerami z całego świata – jest to świetny sposób nie tylko na naukę języka i oswojenie się z oryginalnym akcentem, ale także na nawiązanie nowych znajomości!

– Dużo czasu spędzasz w mediach społecznościowych? Na tym polu również masz dużo możliwości, aby zachować kontakt z językiem na co dzień – zaobserwuj konta, które publikują treści w języku, którego się uczysz, czytaj artykuły z serwisów z całego świata.

 

Wszystko zależy tak naprawdę od Twoich potrzeb i celów, ale już kilkanaście minut dziennie przeznaczone na szybką powtórkę sprawi, że nauka obcego języka będzie łatwa, szybka i przyjemna. Staraj się nie przegapić żadnej okazji – kontakt z językiem na co dzień między lekcjami możliwy jest niemal w każdej chwili, wystarczy tylko chcieć!