fbpx

Motywacja do nauki języka

Każdy chyba zgodzi się, że znajomość języków obcych jest niezwykle przydatną umiejętnością, a ich poznawanie to świetna inwestycja w siebie i własny rozwój osobisty. Nauka języka obcego wymaga jednak od nas dużego zaangażowania, sumienności, systematyczności, samozaparcia, a także sporo czasu poświęconego na utrwalanie zdobytej wiedzy. Jak to jest więc z tą motywacją – skąd ją czerpać i jak nie poddawać się w natłoku innych zajęć i obowiązków? Co zrobić, aby nam się chciało?

 

Początki zazwyczaj są przyjemne, ponieważ towarzyszą nam wtedy same pozytywne emocje – entuzjazm, ciekawość i satysfakcja z pierwszych efektów nauki, które zauważamy już po niedługim czasie. Na pewnym etapie jednak zaczynamy się nudzić, dopada nas znużenie, a co za tym idzie, zaczyna brakować motywacji. Jak temu zapobiec? Jak znaleźć motywację do nauki języka? Podpowiadamy!

 

  1. Zacznij przede wszystkim od określenia swoich celów i oczekiwań. Potrzebujesz języka obcego do pracy zawodowej, masz obcojęzycznego partnera, planujesz studia za granicą, a może chcesz bezstresowo i swobodnie podróżować po świecie, nie przejmując się barierą komunikacyjną? Już cel sam w sobie to świetna motywacja do nauki języka. Uczenie się go z myślą, że i tak nigdzie tej wiedzy nie wykorzystamy, jest bardzo demotywujące. Jeśli potrafisz sobie odpowiedzieć na pytanie, po co i w jakim celu szlifujesz swoje umiejętności językowe, będziesz w stanie także określić docelowy poziom, jaki chcesz osiągnąć. Niezależnie od tego, czy tym celem będzie przeczytanie ulubionej książki w oryginalnym języku, praca w międzynarodowej firmie czy wyjazd do innego kraju – każdy powód jest dobry!

 

  1. Zaplanuj działania! Pamiętaj, że nauka języków wymaga systematyczności. Jeśli potrzebujesz motywacji – zrób plan! Najbardziej satysfakcjonujące będzie zaznaczanie konkretnych dat i celów w kalendarzu lub na liście i wykreślanie tych punktów, które już udało się zrealizować! Ucz się regularnie – nawet 15-30 minut dziennie może dać satysfakcjonujące efekty, jeśli zadbasz o systematyczność.

 

 

  1. Nagradzaj się za pracę! Nic tak nie motywuje, jak drobne przyjemności i satysfakcja z efektów nauki! Znajdź coś, co sprawia Ci radość i sprawiaj sobie małe prezenty po każdej, efektywnej lekcji języka. Możesz też za każdym razem wrzucać jakąś drobną kwotę do skarbonki. Po miesiącu będziesz mógł pozwolić sobie już na większą nagrodę! Czyż to nie wystarczająca motywacja do nauki języka?

 

  1. Działaj wielotorowo i wdrażaj język, którego się uczysz, do codziennego życia – oglądaj filmy bez polskiego lektora, słuchaj zagranicznej muzyki, zmień język przeglądarki w komputerze i system w telefonie, zainstaluj aplikacje w danym języku lub takie stricte pomagające w nauce! Jeśli przełączysz się na tryb języka, którego chcesz się nauczyć, przyswajanie go zacznie przychodzić Ci naturalnie i znacznie szybciej!

 

  1. Wybierz profesjonalną szkołę językową – koniecznie taką, która wykorzystuje nowoczesne i skuteczne metody nauczania języków obcych i do której przychodzenie stanie się dla Ciebie przyjemnością – ważna jest więc także dobra atmosfera oraz świetne towarzystwo!

 

Chciałbyś zacząć naukę języka, ale trudno Ci znaleźć motywację do nauki? Zapraszamy do OK Language Center – całą resztą zajmiemy się my!