fbpx

Literatura obcojęzyczna, filmy/seriale – jako narzędzia do nauki języków

Uczysz się języka obcego? Szukasz dodatkowych narzędzi, które pomogą Ci osiągnięciu jeszcze szybszych rezultatów? Polecamy to, co wszyscy lubimy najbardziej – książki, filmy i seriale!

 

Dlaczego literatura obcojęzyczna, filmy i seriale są świetnym narzędziem do nauki języków? Ponieważ jest to przyjemna czynność, podczas której często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że się uczymy. Z tego typu ćwiczeń możemy korzystać wtedy, gdy jesteśmy zapracowani, nie mamy wolnego czasu ani ochoty, by usiąść z podręcznikiem poza cotygodniowymi lekcjami w szkole językowej. Korzystanie z książek, filmów czy seriali obcojęzycznych to metoda, która rozwija aż 5 obszarów – słownictwo, gramatykę, pisownię, wymowę oraz rozumienie ze słuchu! Jak uczyć się, wykorzystując wytwory kultury, by jak najlepiej na tym skorzystać?

Jeśli zastanawiasz się, jakie materiały wybrać do nauki języka obcego, podpowiadamy – wybierz koniecznie książkę, film lub serial, który autentycznie Cię interesuje! Jeśli to, co czytasz lub oglądasz, będzie Cię nudziło, nie poświęcisz temu wystarczającej ilości uwagi oraz wysiłku, treść będzie również trudniejsza do zrozumienia. Poza tym odczuwamy o wiele więcej radości i satysfakcji z pracy z materiałem, który nam się podoba i który lubimy, lepiej też zapamiętujemy niektóre kwestie. Jeśli np. czytanie sprawia Ci trudność, wybierz książkę, którą już czytałeś i znasz, ale w języku obcym. Będzie Ci o wiele łatwiej zrozumieć jej treść.

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z językiem obcym? Wybierz film lub serial z polskimi napisami! W ten sposób nie będziesz odczuwał frustracji za każdym razem, gdy czegoś nie zrozumiesz, a dodatkowo oglądanie będzie przyjemnością, rozrywką oraz swojego rodzaju nauką jednocześnie! Oglądanie filmów, nawet z polskimi napisami, pomaga w znacznym stopniu osłuchać się z językiem, naukę akcentu, zapamiętanie najciekawszych zwrotów oraz poznanie ogromnej ilości słówek!

Chcesz przenieść się na wyższy poziom i wykorzystać filmy i seriale jako narzędzia do nauki języków? Spróbuj je oglądać także bez napisów, nawet, jeśli jeszcze wszystkiego nie rozumiesz. Najlepiej będzie, jeśli wykorzystasz do tego krótkie klipy, zwiastuny czy reklamy. Spróbuj wyłapać wszystkie zwroty, które już znasz, a te, których jeszcze nie poznałeś, zapisz i sprawdź ich znaczenie w słowniku.  To doskonałe ćwiczenie rozwijające rozumienie ze słuchu. Zacznij od nieskomplikowanych treści o codziennej tematyce, będą łatwiejsze do zrozumienia. Warto też oglądać odcinki 2 razy – kiedy poznasz już treść za pierwszym razem, możesz skoncentrować się na języku, zwrotach, słownictwie i wymowie poszczególnych słów. Zapisuj wszystko, czego nie wiesz i rób jak najwięcej notatek!

Które filmy i seriale wybrać? Dobierz je do swojego poziomu językowego oraz zainteresowań, aby w jak największym stopniu połączyć naukę z rozrywką. Na początkowym etapie świetnym pomysłem są bajki i filmy animowane, które tak kochają nie tylko dzieci, ale także dorośli. Bajki, skierowane często do młodszego widza, zawierają podstawowe słownictwo oraz wolniejsze tempo wypowiedzi. Dialogi również są raczej nieskomplikowane i dotyczą codziennych kwestii. Jeśli znasz już podstawy, oglądaj filmy animowane, które są świetne dla osób na poziomie językowym A2/B1. Raczej prosta fabuła, dużo humoru i przyjazne postaci to doskonały argument przemawiający za nauką języka w taki sposób.

Jesteś ambitny i szukasz czegoś trudniejszego? Szukaj obcojęzycznych seriali na Netflixie! Wybór jest ogromny. Do Twojej dyspozycji są również podcasty, których możesz słuchać nawet w drodze do pracy czy podczas spaceru! Uważaj jednak na niektóre sitcomy w stylu niezwykle popularnych „Przyjaciół” – mimo, że wszyscy je kochamy, mogą okazać się dość trudne podczas nauki języka obcego dla osób na niższym poziomie zaawansowania ze względu na dialogi, w których aż roi się od idiomów, ironii i sarkazmu.

 

Pamiętaj, że możesz każdą chwilę wykorzystać na naukę języka obcego, bez spędzania długich godzin z podręcznikiem i powtarzania słówek i zasad gramatyki! Od teraz czas spędzony z książką czy przed telewizorem nie będzie czasem straconym!