fbpx

Czy wiesz, że…. – czyli ciekawostki na temat krajów romańskich – Hiszpanii i Włoszech

Zetknąłeś się już z określeniem kraje romańskie? A czy wiesz, w których państwach konkretnie używa się języków romańskich?

Języki romańskie wywodzą się z łaciny, a sama nazwa „romańskie” swoją genezę ma oczywiście w Rzymie. To w Imperium Rzymskim rozpowszechniła się łacina, które następnie ewoluowała i zmieniła się w dialekty. Najpowszechniejsze języki romańskie to francuski, włoski, hiszpański, portugalski oraz rumuński, za kraje romańskie natomiast uznaje się m.in. Francję, Hiszpanię, Portugalię, Rumunię, Mołdawię i oczywiście Włochy!

W naszej szkole OK Language Center z powodzeniem możesz uczyć się języka hiszpańskiego oraz włoskiego!  Łapcie więc kilka ciekawostek na temat Hiszpanii i Włoch! Sprawdź, ile tak naprawdę wiesz o tych pięknych, słonecznych krajach!

 

Hiszpania:

Język hiszpański jest trzecim językiem pod względem największej ilości użytkowników i językiem ojczystym dla ok. 500 milionów ludzi. W Hiszpanii obowiązują 4 języki urzędowe – kataloński, galicyjski, baskijski i kastylijski. Do tego dodać należy kilkanaście dialektów. Najdłuższe hiszpańskie słowo? Electroencefalografista, czyli osoba obsługującą elektroencefalograf.

Hiszpania jest krajem niezwykle zróżnicowanym pod względem geograficznym. Na terenie tego państwa znajdziemy wulkany, góry, mokradła, malownicze plaże, piękne doliny, pustynie, urwiska, wyjątkowe jeziora, a więc wiele zaskakujących kontrastów. Poza tym to właśnie tutaj znajduje się najwięcej rezerwatów UNESCO.

Najwyższym szczytem Hiszpanii jest wulkan Pico de Teide na Tenefyfie. Jego wysokość to 3718 metrów nad poziomem morza. Można go zwiedzić, wjeżdżając na szczyt kolejką lub wspinając się.

W Hiszpanii świętością jest sjesta, czyli kilkugodzinna przerwa w pracy, która traktowana jest jako tradycja narodowa. W tym czasie sklepy są zamykane, a ludzie odpoczywają. W biurach i na uczelniach odbywa się wtedy przerwa obiadowa. To lubimy!

 

Włochy:

Piękna, słoneczna Italia jest piątym, najczęściej odwiedzanym krajem na świecie! Tylko w 2018 roku odnotowano ponad 60 mln podróżujących z całego świata! Nic dziwnego – jest to jeden z najpiękniejszych krajów na świecie.

Kto z nas lubi pizzy! To najbardziej popularne włoskie danie, które pokochał cały świat! Uważaj jednak, by będąc we Włoszech, nie zamówić pizzy z ananasem – takie połączenie nie ma prawa bytu w Italii!

 

Piękny Rzym to miasto liczące sobie już prawie 3000 lat! Kojarzysz najsłynniejszą fontannę Fontanna di Trevi? Turyści wrzucają do niej dziennie nawet 3 tys. euro w monetach!

Włochy są jedynym państwem w Europie, na terytorium którego występują czynne wulkany – Wezuwiusz, Stromboli oraz Etna na Sycilii.

Język włoski jest najbardziej zbliżony do łaciny ze wszystkich języków romańskich. Kolejna ciekawostka – nie występują w nim litery K, Y, W, X, J.

Najważniejszym posiłkiem dla Włochów jest kolacja. Jedzą ją niespiesznie, delektując się każdym kęsem. To właśnie dlatego kolację spożywa się nawet kilka godzin! Często też składa się z aż czterech części – przystawki, pierwszego i drugiego dania oraz kawy i deseru.

Włochy są także największym na świecie eksporterem wina i drugim co do wielkości producentem tego trunku, zaraz po Francji. Na zdrowie!